خانه / روانشناسی / اختلال دو قطبی چیست ؟
اختلال دو قطبی اختلال دو قطبی اختلال دو قطبی چیست ؟ living with bipolar 1 660x330

اختلال دو قطبی چیست ؟

اختلال دو قطبی ، یک اختلال مغزی است که باعث تغییرات غیرمعمول در حالت خلقی، انرژی، سطح فعالیت و توانایی انجام کارهای روزمره می شود. علائم این اختلال شدید هستند ، به طوری که تشخیص آن از تغییرات معمول خلق و خو کار چندان سختی نیست . 

علائم اختلال دوقطبی می تواند به آسیب در روابط اجتماعی ، عملکرد شغلی یا تحصیلی و حتی خودکشی منجر شود . این بیماری در صورت تشخیص به موقع و اقدام مناسب ، به خوبی درمان می شود و می توان فرد را به یک زندگی نرمال یازگرداند . 

آمhری در مورد اختلال دو قطبی

میزان شیوع این اختلال ، یک سوم شیوع افسردگی است.

به ازای هر دو کیس بیش فعالی در سطح دنیا ، کمتر از یک کیس اختلال دو قطبی گزارش شده است .

تخمین ها نشان می دهد که ، تنها ۴۸ درصد از افراد دارای این مشکل تحت درمان قرار می گیرند .

در آمریکا ، نسبت سفید پوستانی که دچار این مشکل هستند با نسبت دورگه های آفرقایی آمریکایی دارای این مشکل ، تقریباً برابر است . با این در اکثر جوامع ، اقلیت ها کمتر برای رفع این مشکل تحت درمان قرار می گیرند . علت این امر آن است که ، به دلایل فرهنگی ، رفتار آن ها به اشتباه کنش های ضد اجتماعی یا اسکیزوفرنی تلقی می شود .

برای مثال درمورد علت ، عدم دریافت درمان مناسب برای آفریقایی آمریکایی ها به شرح زیر بیان می شود :

وقایع تاریخی و پیشینه ی فشار بر اقلیت ها ، نوعی حس عدم اعتماد را برای آن ها ایجاد کرده است .

موانع فرهنگی موجود میان بسیاری از پزشکان و بیماران آن ها .

تکیه بر خانواده و جامعه مذهبی ، به جای متخصصان سلامت روانی، در هنگام مواجه شدن با مشکلات عاطفی و روانی .

تمایل به بحث در مورد مسائل فیزیکی، به جای بحث در مورد علائم روانی، و گذاشتن ماسکی با علائم سوء مصرف مواد و یا سایر شرایط پزشکی .

عوامل اجتماعی-اقتصادی که می توانند دسترسی به مراقبت های بهداشتی و پزشکی را محدود کنند.

پیشینه ی درک نشدن از شوی جامعه و آزار و اذیت در مورد بیماری های روحی .

افرادی که از اختلال دو قطبی رنج می برند ، تغییرات شدید خلق و خو را تجربه می کنند . به این ترتیب که در یک بازه ی زمانی شدیداً پر انرژی و فعال هستند که به اصطلاح به آن دوره ی شیدایی گفته می شود . پس از پایان این دوره ، فرد بیمار دچار مشکلات شدید با علائم افسردگی شده ، که به آن دوره ی افسردگی می گویند . این روند مانند یک چرخه بود و هر از چند گاهی جای خود را به وضعیت روحی متضاد می دهد .

وجود این تغییرات خلق و خو منجر به تغییرات شدید در انرژی ، فعالیت ها ، برنامه خواب و رفتار فرد می شود . البته باید بدانید در برخی از افراد ، بروز این مشکل با دوره های طولانی عدم ثبات احساسی و رفتاری همراه است و شاید نتوان آن را به دو بخش شیدایی و افسردگی تقسیم کرد .

اختلال دو قطبی اختلال دو قطبی اختلال دو قطبی چیست ؟ bipolarدرمان اختلال دو قطبی

هیچ درمان قطعی ای برای این مشکل وجود ندارد . درمان های پیشنهادی برای این اختلال شامل تمرکز بر تلاش به نزدیک کردن خلق و خوی فرد ، در دوره های شیدایی و افسردگی به یکدیگر است . این درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشد :

دارو درمانی : داروها ، پاسخ های مختلفی به افراد مختلف می دهند . از این رو پزشک با بررسی شرایط بیمار داروهای لازم را تجویز می کند . در برخی موارد ممکن است این اقدام به طریق آزمون و خطا انجام شود .

از آنجا که داروهای شیمیایی اکثراً عوارضی را به همراه دازند ، باید ارتباط نزدیکی میان پزشک و بیمار برقرار شده و جلسات ملاقات افزایش یابد . داروهای تجویز شده نباید به هیچ وجه به صورت خودسرانه قطع شود . این اقدام ممکن است منجربه تشدید علائم اختلال گردد .

روان درمانی:  انواع روان درمانی و گفتار درمانی می تواند در درمان این اختلال مفید باشد . رواندرمانی به بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی کمک می کند زندگی خود را بهتر مدیریت کنند . این اقدامت می تواند به بهبود روابط اجتماعی و خانوادگی بیماران نیز منجر شود .

روش های مختلفی از روان درمانی برای اختلال دو قطبی وجود دارد ،که ممکن است مفید واقع شود :

مناظرهای رفتار درمانی برای بهبود تنظیم احساسات

درمان روانشناختی برای درک عوامل و راه های مدیریت بیماری

درمان با تمرکز بر خانواده ، به منظور بهبود ارتباطات و کاهش شدت اختلافات احساسی

درمان ریتم اجتماعی که بر الگوهای منظم خواب و فعالیت تأکید دارد

روان درمانی به عنوان راه پیشگیری از پیشرفت اختلال دوقطبی و تأخیر در عود کردن اختلال شناخته می شود .

اختلال دو قطبی اختلال دو قطبی اختلال دو قطبی چیست ؟ MHG 136BipolarTherapy640x480

سایر درمان ها: اگر فرد به درمان های دارویی و روان درمانی پاسخ مناسبی ندهد ، ممکن است پزشک ، درمان از طریق شوک الکتریکی را توصیه کند . شوک الکتریکی می تواند در درمان اختلال دو قطبی بسیار مفید باشد .

یکی دیگر از راه های کمک به درمان این اختلال ، استفاده از مکمل های خوراکی همچون امگا ۳ است . این مکمل ها ، تنها باید از سوی پزشک تجویز شوند .

فراموش نکنید ، افراد با استعداد بسیاری در دنیا ، با این اختلال زندگی می کنند و زندی موفقی نیز دارند . بنابر این اگر از چنین مشکلی رنج می برید ، به هیچ عنوان امید خود را از دشت ندهید .

این مقاله که توسط مجله اینترنتی ازدواج تهیه شده است ، ترجمه ی فارسی مقاله ای انگلیسی است ، که می توانید اینجا (منبع) بیابید .

درباره‌ی فرهاد غلامی

متخصص سئو ، مترجم و تولید کننده محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *