خانه / زناشویی / ازدواج موقت و دوست یابی (همسریابی)
ازدواج موقت ازدواج موقت و دوست یابی (همسریابی) photo                  2 660x330

ازدواج موقت و دوست یابی (همسریابی)

در این مطلب قصد داریم  درباره ازدواج موقت + دوستیابی + همسریابی صحبت کنیم

 ازدواج موقت یا دوست یابی؟

امروزه با گسترش روابط اجتماعی و فراگیر شدن ارتباطات مجازی در شبکه های اجتماعی، کشش و میل زیادی به دوستی ها و آشنایی های قبل از ازدواج در بین جوانان ایجاد شده است. در اغلب موارد چنین آشنایی هایی بدون شناخت درست و اصولی پی ریزی میشوند و در طولانی مدت به کشش درونی و ایجاد علاقه های شدید و البته بدون منطق منجر می شوند. ادامه دار شدن دامنه ی چنین روابطی در طولانی مدت می تواند چند نتیجه در برداشته باشد:

یا این روابط دوستی  به شناخت درست و اصولی منجر می شود  و دو طرف پس از طی یک دوره ی دوستی تصمیم به ازدواج و بستن پیمان زناشویی میگیرند و یا پس از کش و قوس های فراوان، دو طرف یا یکی از طرفین، از ادامه دادن این رابطه ی بی هدف، مایوس و دلزده شده و قید این دوستی را می زند.

بهترین محک برای تعیین نوع رابطه ی دوستی این است که ابتدا رابطه تعریف شود و هدف از رابطه شناسایی گردد. هدف از ادامه دادن این رابطه چیست؟ و آیا این رابطه مرا به این هدف نزدیک میکند یا خیر؟!(ازدواج موقت)

گاهی انسان ها برای پر کردن خلاهای عاطفی خود به یک رابطه ی شکست خورده، ادامه میدهند؛ صرفا به این دلیل که، گمان میکنند بدون این رابطه توان ادامه ی زندگی را ندارند. اما روانشناسان معتقدند که، در مواقعی که تشخیص بحران و یافتن راه حل در روابط عاطفی، برای ما امکان پذیر نیست؛ یک فراق کوتاه مدت اجباری، می تواند تکلیف خیلی از مسائل را روشن کند. چرا که در این برهه میتوان بدون حس وابستگی به پاسخ این سوالات فکر کرد.

-آیا ادامه ی این رابطه، هنوز هم میتواند حال مرا خوب کند یا فقط باعث دل شکستگی من خواهد شد؟

 • چرا باید این رابطه را حفظ کنم؟
 • آیا به هر قیمتی حاضرم رابطه ام را حفظ کنم؟
 • آیا میتوانم به پایان خوش آن امیدوار باشم یا خیر؟

انسانها در خلوت خود معمولا صادقانه به این سوالات پاسخ می دهند و بر اساس واقعیت های موجود تصمیم نهایی را اتخاذ میکند.

 ازدواج،ازدواج موقت،همسریابی،دوستیابی ازدواج موقت ازدواج موقت و دوست یابی (همسریابی) ezd01

ارزش و اهمیت ازدواج از منظر دین

وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ .(روم:۲۱)

و از نشانه هاى او اینکه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید و میانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در این [نعمت] براى مردمى که مى اندیشند قطعا نشانه هایى است.

ازدواج- ازدواج موقت

ازدواج یکی از سنت های پسندیده در اسلام است. سنتی که در قرآن و شریعت ما بسیار به آن تاکید شده است. احادیث و روایت های زیادی در تشویق جوانان به ازدواج وجود دارد که با صحه گذاشتن براهمیت ازدواج، به نقش ازدواج در تحکیم بنیان خانواده و به طبع آن اجتماع نیز تاکید می کنند. ازدواج، پیوندی آسمانی است که در آیین ها و مذاهب مختلف رسم و رسوم مخصوصی دارد. خداوند متعال در آیه ی ۳۲ سوره نور می فرمایند: مردان بی زن و زنان بی شوهر، بردگان و کنیزان صالح را تزویج کنید. چنانچه آنان فقیر باشند، خداوند از فضل خود غنی و بی نیازشان می سازد. که خداوند رحمتش وسیع و به احوال بندگان خود آگاه است.

تسهیل کردن شرایط ازدواج، معرفی جوانان آماده ی ازدواج به همدیگر و فراهم کردن مقدمات ازدواج برای جوانان، از جمله کارهای پسندیده ای است که به هر مسلمان توصیه شده است. ازدواج دری است از درهای رحمت و بخشش خداوند، که به روی جوانان گشوده می شود و هر چه این عمل واجب زودتر انجام شود خیر دنیا و آخرت برای هر دو طرف افزون خواهد شد.

ملاک های ازدواج

ازدواج اگر مطلوب باشد و انتخاب زوج اگر آگاهانه و با تدبر انجام شود؛ زمینه ساز آرامش و آسایش در زندگی طرفین خواهد بود. هر وصلت مبارکی دارای شرایط و مقدماتی است که اگر به شکل درست فراهم شود می تواند آینده یک ازدواج را تضمین کند. هم کفو بودن طرفین از جمله ملاک های مهم و اساسی در امر ازدواج است.هم کفو بودن یک مفهوم کلی است که می تواند شامل موارد زیر باشد:

– هم کفو بودن خانواده ها از نظر مذهب
-هم کفو بودن خانواده ها از منظر فرهنگی و سیاسی
-هم کفو بودن خانواده ها از نظر تمکن مالی
-هم کفو بودن طرفین از نظر سطح تحصیلات
– هم کفو بودن از نظر سن
– هم کفو بودن از نظر ظاهری

هر انتخابی، بر اساس ویژگی های فردی و خانوادگی، میتواند از جهات مختلف بررسی و تجزیه و تحلیل شود. هر فرد دارای اولویت ها ی خاص خود است و نمیتوان از یک قانون برای تمام افراد استفاده کرد. اما باید بر اساس علم روانشناسی و توصیه های دینی چند مورد را به طور خاص مورد توجه و بررسی دقیق قرار داد.

مواردی که خیلی از افراد در بادی امر به آن بی توجه هستند، اما در طولانی مدت ممکن است همین موارد به ظاهر بی اهمیت زمینه ساز یک بحران بزرگ در بستر خانواده شود.برای آغاز یک زندگی مشترک قرار نیست دو طرف تمام ویژگی های اخلاقی و تربیتی شان یکسان و شبیه هم باشد و قرار نیست ما همدیگر را برای داشتن یک زندگی مطلوب، تغییر دهیم. هنر زندگی، در تحمل تفاوت ها و درک اختلافات است.

تاخیر در ازدواج

در جوامع امروزی که مدرنیته و زندگی صنعتی، رفته رفته جایگزین زندگی های سنتی گذشته می شود؛ سبک زندگی ها هم خواه ناخواه دستخوش تغییر می گردد. این تغییرات گاه مثبت و گاهی منفی است. وارد شدن دختران به عرصه ی کار و فعالیت های اجتماعی و پذیرفتن نقش هایی غیر از نقش های سنتی که زنان در گذشته بر عهده می گرفتند؛ باعث شده است که دیدگاه بسیاری از جوانان ما نسبت به ازدواج تغییر کند. دختران امروزی با توجه به تمکن مالی، سطح تحصیلات و بالاتر رفتن منزلت اجتماعی حاضر نیستند هر نوع ازدواجی را بپذیرند و به دنبال ایده آل های خود میگردند.

از سوی دیگر پسران جامعه با توجه به رغبت کمتر به ادامه تحصیل و روی آوردن به بازار کار، بیشتر دنبال زندگی آرام و بی دغدغه هستند. و طبیعتا دختران کم سن و سال، زودتر از سایر گروه های سنتی انتخاب میشوند.

دلیل عمده ی افرادی که ازدواج را به تاخیر می اندازند مشکلات مالی است. خیلی ها اعتقاد دارند که تا مشکل معیشت، شغل، مسکن و غیره حل نشود نمیتوان برای ازدواج اقدام کرد. در حالی که این تفکر با سخن خداوند منافات دارد. خداوند بارها در، کتاب محبوب خویش، اشاره کرده است که، روزی رسان است و کسانی که ازدواج کنند روزی شان گشایش خواهد یافت. گاهی باید اعتماد کردن به خداوند را سرلوحه ی امور خود قرار دهیم.

ازدواج موقت: مزایا و معایب

در کتابهای شریعت و احکام این چنین ذکر شده است که: ازدواج موقت یا عقد غیر دائم آن است که مدت زناشویی در آن معین شود. مثلا زنی را به مدت یک سال، یک ماه، یا یک هفته یا بیشتر و کمتر عقد نمایند. در این نوع ازدواج نباید مدت ازدواج از عمر زن و شوهر بیشتر باشد. در مذهب تشیع ازدواج موقت یا متعه شرعی و جایز است، حال آنکه سایر شرایع اسلامی آن را حرام میدانند.(ازدواج موقت)

ازدواج موقت با توجه به شرایط جامعه ی کنونی محاسن و معایبی دارد که به آن اشاره ی شود.

معمولا در ازدواج های موقت، هدف اولیه ی خانواده ها، فراهم آوردن زمینه ی شناخت و آشنایی زوجین است و بهتر است که در طی این آشنایی و تکمیل شدن فرایند شناخت، دو طرف به هم محرم باشند تا از نظر شرعی مشکلی پیش نیاید. ازدواج موقت چون مدت معلومی دارد و مهریه ای در آن تعیین نمی شود و نفقه ای برای زن به گردن مرد نیست، بسیاری از قید و بندهای ازدواج رسمی و دائمی را ندارد. اما در کنار این می تواند سبب بروز مشکلات و نا به سامانی هایی در نظام خانواده شود. ازدواج موقت نباید راهی برای فرار از پرداختن حق و حقوق قانونی یک زن باشد چرا که نمیتوان به صرف موقت بودن ازدواج، از زیر بار مسولیت آن شانه خالی کرد.

ازدواج موقت به دلیل سهولیت در انجام آن، نباید دست آویزی برای فراهم کردن مقدمات خیانت شود؛ چرا که ازدواج موقت هم در بسیاری از موارد از شرایط عقد دائم پیروی می کند و حق و حقوقی برای زن تعیین میکند. همچنین در ازدواج موقت هم بر خلاف باور عمومی اجازه ی پدر و یا جد پدری برای جاری شدن صیغه الزامی است و بدون کسب این اجازه عقد اشکال شرعی دارد.

برای ورود به کانال مجله ازدواج کلیک کنید

کانال مجله ازدواج

درباره‌ی مدیریت

حتما ببینید

علل پزشکی بادار نشدن چیست ؟ علل پزشکی بادار نشدن علل پزشکی بادار نشدن چیست ؟ 7 310x165

علل پزشکی بادار نشدن چیست ؟

اگر مقاله ی پیشین مجله اینترنتی ازدواج در مورد ، دلایل عدم بارداری در زوج …

۴ نظر

 1. خسته نباشی عالیه

 2. برطرف کردن برخی نیاز ها

 3. رفع بعضی نیازها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *