خانه / سلامت / اهمیت تست کلامیدیا بانوان
اهمیت تست کلامیدیا بانوان اهمیت تست کلامیدیا بانوان اهمیت تست کلامیدیا بانوان gettyimages 97727262 660x330

اهمیت تست کلامیدیا بانوان

تعداد بسیار کمی از افراد ، از اهمیت انجام تست کلامیدیا برای بانوان آگاه هستند . با این وجود باید بدانید که اهمیت تست کلامیدیا بانوان بسیار بالا است و عدم آگاهی از آلودگی به این میکروب ، می تواند منجر به مشکلات فرزند آوری شود . جالب است بدانید که ، تغییر در دستورالعمل های غربالگری ، ممکن است به طور ناخواسته افراد را در معرض خطر ابتلا به این عفونت مضر برای باروری قرار دهد .

کلامیدیا چیست ؟

یک مطالعه جدید نشان داده است که ، تغییر در دستورالعمل های غربالگری سرطان دهانه رحم ، اثر ناخواسته و ناگواری داشته است . این تغییرات نه تنها موجب افزایش چشمگیر تست های پاپ اسمیر در بانوان نشده است ، بلکه موجب شده تا تعداد کمتری از بانوان آزمایش کلامیدیا را انجام دهند .

طبق گزارش مراکز کنترل بیماری های آمریکا، پزشکان نگران هستند ؛ چرا که زنان جوان ، دارای فعالیت جنسی بیشتری بوده و گروهی از جمعیت هستند که بیشترین خطر ابتلا به این عفونت باکتریایی ناخوشایند را دارند . کلامیدیا اغلب دارای علائم بسیار خفیفی است و اگر درمان نشود ، می تواند به باروری آسیب برساند ، یا منجر به باروری های غیر نرمال شود .

اهمیت تست کلامیدیا بانوان اهمیت تست کلامیدیا بانوان اهمیت تست کلامیدیا بانوان              3

چرا اهمیت تست کلامیدیا بانوانبسیار بالا است .

دکتر جف کوونگ، دانشمند ارشد ، در موسسه علوم ارزشمند بالینی در تورنتو و همکارانش در مطالعه سالانه پزشکی خانواده ، می گویند: «عوارض ناشی از کلامیدیا شامل بیماری التهابی لگن، حاملگی غیرطبیعی و ناباروری است . این در حالی است که بانوان حامل این این عفونت می توانند آن را به همسران خود منتقل کرده و آقایانی که چند بیش از یک همسر دارند ، ممکن است باعث گسترش آن در جامعه شوند . به این علت اهمیت تست کلامیدیا بانوان بیش از پیش نمایان شده است .

این تغییرات اعمال شده بر تست های غربالگری در سال ۲۰۱۲ اعمال شده اند و قرار بر آن بوده که توجه بیشتری به تست پاپ اسمیر در بانوان شود . علت این امر آن است که عدم بررسی دقیق در این زمینه ممکن و عدم درمان به موقع می تواند منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم در بانوان شود . بر اساس این دستور العمل بانوان باید اولین تست پاپ اسمیر خود را در سن ۲۱ سالگی انجام دهند و پس از آن هر سه سال یکبار اقدام به تکرار آن کنند .

بیشترین کاهش تست کلامیدیا در زنان بین ۱۵ تا ۱۹ سال بوده است ، که میزان تست آنها حدود ۲۵ درصد کاهش داشته و با توجه به اهمیت تست کلامیدیا بانوان جای نگرانی دارد .پزشکان می گوید: “زنان جوان که از نظر جنسی فعال تر هستند ، در معرض خطر ابتلا بیشتر به بیماری های مقارتبی می باشند . آنها ممکن است ، به طور مداوم یا در همه موارد ارتباط جنسی محافظت نشده داشته باشند . ”

با توجه به اهمیت تست کلامیدیا بانوان همواره توصیه می شود بانوانی که در معرض خطر هستند ، بیش از پیش به بهداشت اهمیت داده و در صورت نیاز ، با پزشک خود مشورت کنند .

علائم کلامیدیا در زنان

با توجه به اهمیت تست کلامیدیا بانوان باید ، با علائم این عفونت که به شرح زیر است ، آنایی داشته باشد تا در صورت لزوم و به موقع با پزشک خود مشورت کنید :

ترشحات غیر طبیعی واژن که ممکن است بوی نا خوشایندی نیز داشته باشد.
خونریزی بین قاعدگی
قاعدگی دردناک
شکم درد همراه با تب
درد در هنگام رابطه جنسی
خارش و سوزش در داخل و یا اطراف واژن
ادرار دردناک

اهمیت تست کلامیدیا بانوان در بانوان بسیار بالا است ، از این رو برای انجام مشاوره ، معاینات و آزمایش به مکان های بسیاری می توان مراجعه کرد . شما باید در صورت به مراکز بهداشت ، درمانگاهها ، متخصص زنان و یا پزشک خانواده خود مراجعه کنید .

درباره‌ی فرهاد غلامی

متخصص سئو ، مترجم و تولید کننده محتوا

حتما ببینید

سرطان سینه سرطان سینه، علائم، عوامل خطر و درمان saratan 310x165

سرطان سینه، علائم، عوامل خطر و درمان

سرطان سینه : علائم، عوامل خطر و درمان   سرطان سینه شایع ترین سرطان مهاجم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *