خانه / زناشویی / رابطه جنسی بعد از بارداری
رابطه جنسی بعد از بارداری رابطه جنسی بعد از بارداری رابطه جنسی بعد از بارداری e5000087b6ccea3e67b 1 640x330
sex after giving birth

رابطه جنسی بعد از بارداری

مقاربت جنسی پس از زایمان ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهن شما خطور کند . اما شاید بدانید که فرزند آوری نمی تواند در طرز فکر شما و همسرتان تغییری ایجاد کند . از این رو باید دانش کافی در مورد رابطه جنسی بعد از بارداری داشته باشید .

رابطه جنسی بعد از بارداری

شما پس از بارداری نیز از رابطه جنسی لذت خواهید برد، اما باید برای آن زمان و برنامه ریزی داشته و اطلاعات کافی را کسب کنید . مسائلی مانند درد ، خونریزی ، خستگی ، تغذیه نوزادتان با شیر مادر و خلق و خوی شما ، می توانند با بازگشت طبیعی به رابطه جنسی لذت بخش بعد از زایمان تداخل داشته باشند . یکی از مهمترین نکته هایی که باید در مورد رابطه جنسی بعد از بارداری بدانید آن است که ، باید یک روش پیشگیری از بارداری صحیح را برای خود برگزینید .

چقدر زمان لازم است ؟

فارق از آن که شما به طور طبیعی یا سزارین زایمان می کنید ، برای بازگشت به روند طبیعی در زندگی جنسی و زناشویی خود ، به زمان نیاز دارید . علت این امر ، آن است که برای پایان یافتن ترشحات و درد واژن زمان لازم است . اکثر پزشکان به مراجعان خود توصیه می کنند که قبل از شروع رابطه جنسی پس از زایمان سه تا شش هفته منتظر بمانند.

دهانه رحم برای بستن شدن به زمان نیاز دارد.
تا قطع شدن کامل ترشح واژن مدتی طول می کشد .
برش ها و زخم ها برای بهبودی نیاز به زمان دارند.

به یاد داشته باشید که هر کس پس از زایمان با مسائل فیزیکی مختلفی دست و پنجه نرم می کند . از این رو برای تمام اشخاص نمی توان مدت زمان ثابتی بیان کرد و تصمیم گیری نهایی بر اساس وضع فردی ، بر عهده ی خود شخص است .

رابطه جنسی بعد از بارداری رابطه جنسی بعد از بارداری رابطه جنسی بعد از بارداری BabyBetweenParentsFeet large

در نظر گرفتن زمان برای بازگشت به شرایط ثابت از نظر احساسی

داشتن یک نوزاد جدید در خانه ، جهان شما را به طور قابل توجهی تغییر می دهد . تعجب آور نیست که رابطه جنسی پس از بارداری ، ممکن است برای مدت زیادی نگرانی اصلی شما نباشد . یک دلیل عمده آن کمبود انرژی بعد از بارداری است . در واقع ، این غیر ممکن است که هفته ها یا حتی ماه ها پس از زایمان احساس خستگی نکنید .

همچنین تغییرات هورمون های شما بعد از بارداری می تواند منجر به افسردگی پس از زایمان شود . طبیعی است که مقدار کمی غم، اضطراب و تحریک پذیری را احساس کنید ، اما این احساسات باید به صورت خود به خودی پس از چند هفته باید از بین بروند . حتی اگر زمان و انرژی خود را نیز بازیابید ممکن است تغییرات هورمونی تا مدتی میل به بر قراری ارتباط جنسی را از شما دور کند . بنا بر این اگر حس می کنید که شور و شوق سابق برای برقراری ارتباط را ندارید نباید بیش از حد نگران باشید . بهتر است به خودتان وقت بدهید و با شریک زندگی خود در مورد احساساتتان صحبت کنید .

شیردهی و رابطه جنسی بعد از بارداری

اگر فرزند دیگری نمی خواهید ، و به منظور افزایش سطح سلامت خود پیش از شروع فعالیت جنسی با همسرتان ، بهتر است با پزشک خود یا رابط های شبکه بهداشت ، صحبت کنید . برای جلوگیری از بارداری مججد ، گزینه های زیادی وجود دارد ، که در اینجا به بررسی برخی از آ«ها خواهیم پرداخت :

اگر مشکلات قند یا کمبود تولید شیر ندارید ، می توانید ، پس از مشورت با پزشک خود و گذشتن بیش از ۳ هفته از زایمان ، شروع به مصرف قرص های پیشگیری کنید .

با نظر پزشک و در صورت نیاز می توانید از قرص های پروژسترون به محض زایمان استفاده کنید .

این هورمون ها می توانند در هنگام شیردهی به نوزاد منتقل شوند . بنابر این بهتر است ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید .

دیگر اشکال مورد استفاده برای جلوگیری از بارداری مجدد ، مانند آِ یو دی و استفاده از دیافراگم ها ، یا همچنین استفاده از کاندوم نیز می تواند مفید باشد .

نکاتی برای بهتر شدن رابطه جنسی بعد از بارداری

زمانی که پزشک شما اعلام کرد که رابطه جنسی بعد از بارداری برایتان ممکن خواهد بود و مشکلی ایجاد نمی کند ، می توانید فعالیت زناشویی خود را از سر بگیرید  . در این بخش به نکاتی اشاره می کنیم که می توانند برای رابطه جنسی بعد از بارداری مفید باشند :

پیش از شروع مقاربت سعی کنید احساسات خود را بیان کنید ، این می تواند بر آرامش روانی شما بیافزاید .

در صورت نیاز از روان کننده های مصنوعی استفاده کنید .

برای بهبود اوضاع دستگاه تناسلی خود به تمرین های  تقویت عضلات لگن بپردازید .

زمان بندی مناسبی داشته باشید ، برای مثال هنگامی که نوزاد تازه به خواب رفته است ، زمانی مناسب به نظر می رسد .

بیش از پیش به وضع سلانتی خود توجه کنید .

در انتها باید بدانید 

داشتن یک فرزند جدید مسئولیت بزرگی است و نیاز به مقدار بسیار زیادی انرژی دارد . برای بدن و ذهن خود وقت بگذارید تا بهبود کامل بیابید . شما باید انتظارات منطقی داشته باشید و آن را با همسر خود در میان بگذارید . با صبر و برنامه ریزی مناسب ، مقاربت جنسی پس از زایمان ( رابطه جنسی بعد از بارداری ) می تواند به یک تجربه صمیمی و لذت تبدیل شود .

درباره‌ی فرهاد غلامی

متخصص سئو ، مترجم و تولید کننده محتوا

حتما ببینید

علل پزشکی بادار نشدن چیست ؟ علل پزشکی بادار نشدن علل پزشکی بادار نشدن چیست ؟ 7 310x165

علل پزشکی بادار نشدن چیست ؟

اگر مقاله ی پیشین مجله اینترنتی ازدواج در مورد ، دلایل عدم بارداری در زوج …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *