خانه / روانشناسی / ۵ طرز تفکر که برای سلامت روان مضر است .
سلامت روان سلامت روان ۵ طرز تفکر که برای سلامت روان مضر است . ra4 6355
سلامت روان

۵ طرز تفکر که برای سلامت روان مضر است .

اغلب اوقات ، افراد مبتلا به اضطراب و یا افسردگی سیاه و سفید فکر می‌کنند و سلامت روان خود را به خطر می اندازند .

بنا بر اعلام موسسه ملی بهداشت روان آمریکا ، از هر ۵ شهروند این کشور ، یک نفر از بیماری های روانی رنج می‌برد . این در حالی است که ، بیشتر این افراد مشکلات خود را پنهان می‌کنند و دوست ندارند سایر افراد از نقص سلامت روان آن ها آگاهی داشته باشند . علت این پنهان کاری عدم دانش کافی نسبت به بیماری یا حس خجالت موجود در این افراد است  . بیشتر افراد زمانی که متوجه بیماری روانی خود می‌شوند ، حس شرمساری یا پرخاش نسبت به خود دارند . یکی دیگر از دلایل این رفتار ، ترس از قضاوت شدن توسط اطرافیان است . آنها نگران روابط اجتماعی خود ، با دوستان و خانواده شان هستند .

 

در دنیای امروز ، با افزایش دانش اشخاص نسبت به بیماری های روانی ، تقریا کمتر کسی است که هیچ اطلاعاتی در زمینه ی سلامت روان و بیماری های روانی نداشته باشد . نکته ی منفی آنجاست که با وجود اطلاع رسانی های فراوان بسیاری از افراد هنوز هم ، این مشکلات را نوعی ننگ برای فرد بیمار می دانند . مجله اینترنتی ازدواج در تلاش است تا با مطلبی مفید ، اشتباهات و تصورات غلطی که در مورد چنین بیماری‌هایی وجود دارد ، را کم رنگ کرده و بر دانش شما در این باره بیافزاید .

مخاطرات سلامت روان

برخی موارد برای سلامت روان ، مخاطره آمیز هستند ، که در بخش زیر به بررسی ۵ مورد مهم می پردازیم .

۱.تفکر در شرایط مطلق:

اغلب بیماران مبتلا به اضطراب و افسردگی به طور سیاه و سفید فکر می‌کنند .آنها در افکار خود ، چیزی به نام حد وسط را در نظر نمی گیرند و یکی از دو حالت سلامت کامل ، یا بیماری کامل را متناسب وضع فعلی

 

۲.بازنده فرض کردن خود و تصور اینکه هیچگاه سلامت خود را پس نخواهید گرفت :

اکثر کسانی که مشکلات روحی دارند ، تصور می کنند که هیچ شانسی برای بازگشت به وضعیت سلامت روانی نداشته و همواره در این وضع باقی خواهند ماند  . این نوع تفکر ، به عنوان یک کاتالیزور در مسیر افول روانی عمل خواهد کرد و از بهبودی شخص جلوگیری می کند . اگرچه بازیافتن سلامت روانی پروسه ی پر زحمت و طولانی است ، اما با تفکر مثبت و دوری از اینگونه تفکر های منفی می تواند منجر به بهبود اوضاع شخص شود . تنها غیر ممکن ، غیر ممکن است و شخص بیمار با تلاش و اراده می تواند به وضعیتی پایدار برسد . این شما هستید که باید کنترل ذهن خود را در دست گرفته و در مسیری صحیح گام بردارید . به یاد داشته باشید که اعتقاد داشتن همانند دیدن است اگر شما یک زندگی شاد ، سالم و زیبا را متصور شوید همین موضوع در واقعیت نیز برایتان رخ خواهد داد . به یاد داشته باشید که شما و سلامتیتان ارزشمند ترین دارایی خود هستید ، پس هیچ گاه نا امید نشوید .

۳.اعتقاد به اینکه نمی‌توانید به تنهایی مشکل خود را بهبود ببخشید:

با اینکه داروها می‌توانند به عنوان یک مورد پیش برنده و یار کمکی در بهب

 

ود وضعیت روانی  فرد عمل کننده ، توجه به این نکته واجب است که اکثر داروها دارای عوارض بیسیار زیاد و گاهاً جبران ناپذیر در مصرف طولانی مدت هستند . یکی دیگر از معایب داروهای روانی ایجاد وابستگی و اعتیاد آور بودن آن ها است . مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مراقبه و تمرکز حواس بسیار موثر تر از دارو بوده و می‌تواند اثرات معجزه اسایی در درمان اضطراب و افسردگی داشته باشد . بهبود سبک زندگی ، ورزش ، افزایش ارتباطات سالم اجتماعی و فعالیت های جمعی می تواند گزینه ی مناسبی برای جایگزینی دارو ها باشد . برای این منظور می توان از درمان ها غیر دارویی نیز استفاده کرد .

۴.ترس از کمک گرفتن از دیگران :

ترس از انگشت نما شدن و برچسب خوردن توسط اجتماع ، موجب می شود که بیماران روانی در زمانی که احساس می کنند به کمک نیاز دارند ، از کمک خواستن خود داری کنند . آن‌ها در سکوت رنج می‌برند و بعد از پیچیده شدن شرایط روحی و وخامت اوضاع به یک فرد متخصص مراجعه می‌کنند . با اینحال، شما نباید به خاطر اضطراب و یا افسردگی احساس شرمندگی داشته باشید زیرا بیشتر افراد بزرگسال در جامعه تجربه‌‌ی چنین بیماری‌هایی را در طول زندگی خود داشته‌اند . فراموش نکنید که در برخی موارد نمی توان به تنهایی بر مشکلات فائق آمد و لازم است که از یک متخصص یا دوستان و آشنایان کمک دریافت کنید .

 

۵.خود کم انگاری و احساس پستی در مقابل دیگران دارید:

بدانید که هر انسانی ارزشمند است و هیچ کس از دیگری برتر نیست . خود را دوست داشته باشید زیرا این موضوع به شما کمک می‌کند روند درمان سریع‌تری داشته باشید . اضطراب، افسردگی و استرس به دلایل متعدد افراد را درگیر می‌کند اما تمرکز حواس، پذیرفتن واقعیت و عشق به خود می‌تواند شروع درمان باشد. هر شخصی در زندگی خود با مشکلات فراوانی رو به رو می شود ، و فقط این شما نیستید که با مشکلات دست و پنجه نرم می کنید . هرگز خود را پست نشمارید. شما نیز همانند سایر افراد جامعه حقی برای خود دارید بنابراین به خاطر داشتن مشکلات روحی خود را از این حق محروم نکنید. در واقع این مشکلات و سر بلند بیرون آمدن از آن ها نه تنها از ارزش شما کم نمی کند ، بلکه نشان گر قدرت شما خواهد بود . در واقع باید به این مشکلات به چشم یک مبارزه نگاه کرده و سربلند از آن ها بیرون بیایید .

 

خود می دانند . این در حالی است که ، حتی اگر شخصی در وضعیت روحی مناسبی نباشد ، به این معنا نخواهد بود که به طور کامل بیمار است . فراموش نکنید که تفکرات یک شخص تاثیر بسزایی بر روی حالات روحی و سلامت روانی او دارد . در واقع اگر در تفکرات منفی فرو بروید ، آسیب بیشتری خواهید خورد و اگر سعی کنید شادتر باشید ، قطعا از تشدید نگرانی ها جلو گیری خواهید کرد . بنا بر این شما باید افکار خود را به چالش بکشید . در بیشتر مواقع افکار می‌توانند کنترل بدن ما را به طور کامل در دست بگیرند . پس سعی کنید از افکار خود سوال‌های متعدد بپرسید و به یاد داشته باشید که بیشتر افراد خود را جایی بین سلامتی و بیماری ذهنی قرار می‌دهند . جالب است بدانید ، بر اساس یافته‌های وزارت بهداشت آمریکا ، تنها ۱۷ درصد از افراد بزرگسال در آمریکا سلامت روانی مطلوب برای خود در نظر می‌گیرند .

در انتتها فراموش نکنید که سلامت روان ، ارتباط مستقیمی با کیفیت زندگی و سلامت جسمی شما دارد .

سلامت روان سلامت روان ۵ طرز تفکر که برای سلامت روان مضر است . F1413788570 300x242

این مقاله در مجله اینترنتی ازدواج و در زمینه ی سلامت روان تهیه شده است .

درباره‌ی فرهاد غلامی

متخصص سئو ، مترجم و تولید کننده محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *