خانه / زناشویی / میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) چیست ؟
میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) میکروپنیس میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) چیست ؟ gettyimages 123515072 1474554860

میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) چیست ؟

بسیاری از مردان در مورد کوتاهی آلت تناسلی مردانه خود نگران هستند .  با این حال ، اکثر افراد ،  نمی دانند که یک وضعیت پزشکی وجود دارد که در آن اندازه آلت مردانه به معنای واقعی کوتاه است و به عنوان Micropenis ( میکروپنیس ) نامیده می شود.

یک میکرو پنیس واقعی به چه اندازه از کوتاهی آلت تناسلی مردانه گفته می شود ؟

چه عواملی باعث این بیماری می شود ؟

راه درمان این بیماری چیست ؟

میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) میکروپنیس میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) چیست ؟ Micro penis condition 300x225

در این مقاله ، که در مجله اینترنتی ازدواج ، منتشر شده است، سعی سعی بر آن بوده که به این پرسش ها پاسخی مناسب داده شود .

یک میکرو پنیس واقعی به چه اندازه از کوتاهی آلت تناسلی مردانه گفته می شود ؟

همانطور که پیشوند ” میکرو ” نشان می ده د، افراد مبتلا به این مشکل ، دارای اندام جنسی بسیار کوچکی هستند . اما در اینجا منظور از واژه ی بسیار کوچک ، دقیقاً چه چیزی است ؟

در واقع تشخیص اندازه یک میکروپنیس ، به سن بیمار بسگی دارد . با بررسی میانگین و اندازه متوسط آلت تناسلی در بازه ی سنی بیمار ، اگر آلت تناسلی در حالت کشیده و راست بیش از ۲.۵ واحد انحراف از معیار داشته باشد ، میکروپنیس محسوب می شود .

۲.۵ واحد انحراف از معیار به چه معنا است ؟

توضیح این مورد ، وارد بحث آماری شده و ممکن است برای همه مناسب نباشد ، به این منظور برای مثال باید بدانید که در افراد بالغ ، اگر طول آلت تناسلی کوچک تر از ۷.۱ سانتی متر باشد ، فرد در دسته میکروپنیس قرار می گیرد و این به آن معناست که از کوتاهی آلت تناسلی مردانه رنج می برد .

در نوزادان نیز اگر اندام جنسی را به آرامی بکشید و در هنگام کشیدگی کامل ، طولی کمتر از ۱.۹ سانتی متر داشته باشد ، می توان گفت که فرد دچار میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) است . یک اندام جنسی طبیعی در نوزادان پسر ، طولی معادل ۲.۸ تا ۴ سانتی متر دارد  .

میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) چه مشکلاتی ایجاد می کند ؟

داشتن یک اندام جنسی میکرو می تواند مشکلات مختلفی ، از جمله اشکال در ادرار کردن و داشتن رابطه جنسی ایجاد کند .

از دیگر مشکلات همراه با میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) می توان به مشکل باروری و تولید مثل اشاره کرد . در واقع جدا از مشکلات برقراری رابطه ی جنسی ، تعدادی از افراد که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند ، با مشکل کمبود تعداد اسپرم نیز مواجه هستند .

مشکلات روانی همراه با این وضعیت جسمی نیز می توانند مزید بر علت شوند . در واقع مردانی که از مشکل میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) رنج می برند ، اعتماد به نفس کمتری داشته و در خطر مواجه با افسردگی نیز قرار دارند .

علل میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه) چیست ؟

در واقع علت اصلی بروز این مشکل ، عدم موفقیت رشد اندام جنسی کودک در پایان سه ماهه ی نخست بارداری است . این وضعیت که بر اثر مشکلات هورمونی ایجاد شده ، به طور دقیق تر ناشی از عدم وجود سطوح مورد نیاز از تستسترون ، که هورمون رشدی مردانه است ، می باشد .

وجود سطوح ناکافی تستوسترون ، ممکن است به علت تولید کمتر از میزان تستوسترون در سه ماهه دوم و سوم بارداری ، یا به دلیل عدم پاسخ صحیح جنین ، به تستوسترون تولید شده باشد .

تحقیقات انجام شده در مورد بیماران ژاپنی که در مجله ی Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده است ، بیان می کند :  ” جهش های ژنتیکی در ژن SRD5A2 می تواند باعث ایجاد این اختلال شود . ”

ژن SRD5A2 یا استروئید ۵-آلفا ردوکتاز ، آلپالپپتید ۲ را برای آنزیم استروئیدی ۵-آلفا ردوکتاز ۲ کدگذاری می کند. این آنزیم هورمون تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون (DHT)، که یک آندروژن قوی تر است ، تبدیل می کند.

بر اساس این بررسی ، محققان همچنین دریافتند احتمال دارد ، شرایط ژنتیکی وجود داشته باشد ، که موجب شود کودکان پسر ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این مشکل قرار گیرند .  در واقع بررسی ها برای آنان اثبات کرد که برخی ژن های مربوط به غدد درون ریز می توانند نقص هایی داشته باشند که ، موجب بروز اختلال در رشد آلت تناسلی شود .

علت دیگری که می تواند در بروز این مشکل دخیل باشد ، مواجه ها با مواد شیمیایی زیست محیطی مانند آفت کش ها است .

بروز میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه)

با اینکه بررسی های دقیقی در این مورد انجام نشده است ، تخمین زده می شود از هر ۲۰۰ مرد ، یک نفر از این اختلال رنج می برند .

تاریخچه درمان میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی مردانه)

در گذشته ی دور ، افرادی که با این مشکل متولید می شدند ، تحت عمل تغییر جنسیت قرار می گرفتند . در واقع بسیاری از پزشکان معتقد بودند که بروز اختلال در سطوح تستسترون منجر به تغییر در شخصیت جنس کودک شده و بر اساس این نظریه کودکی که از نظر ژنتیکی یک مرد بود ، با اعمال جراحی تغییر جنسیت ، به یک دختر تبدیل می کردند . بعد ها و با تحقیقات بیشتر ، این اقدام به طور کلی منسوخ شد .

راه های درمان این مشکل چیست ؟

براساس گزارش Mairi MacDonald ،در انجمن جنسی بریتانیا ، امروزه جراحی تغییر اندام تناسلی نوزادان ، که صرفا به دلیل داشتن آلت تناسلی کوچک ، آن ها را از مرد به زن تبدیل می کند ، به عنوان “کودک آزاری” شناخته می شود . بر اساس گفته های این پژوهشگر ، درمان صحیح برای رفع این مشکل ، باید با بازگرداندن سطوح تستسترون به حد نرمال انجام شود .

در صورتی که افزایش سطح هورمون مردانه ، نتواند طول اندام جنسی را به حد نرمال برساند ، جراحی  فالوپلاستی برای افزایش طول آلت مردانه و درمان میکروپنیس می تواند ، گزینه ای مناسب محسوب شود . در درمان جراحی فالوپلاستی با استفاده از پوست ساعد بیمار ، تلاش می شود به کمک پروتزهای خاص و مخصوص نعوظ طول آلت بیمار به طور مصنوعی افزایش یابد . در این روش آلت تناسلی جدید ، تقریباً مشابه یک آلت طبیعی عمل کرده و می تواند برای مدت های زیاد به کمک آن زندگی جنسی نرمال را تجربه کرد . با این حال با توجه به عوارض احتمالی و ریسک بالای جراحی ،  این عمل نیز مانند سایر اعمال جراحی ، به عنوان آخرین راه درمان بیماری در نظر گرفته می شود .

این مقاله بر اساس ترجمه ای از سایت نیوز مدیکال تهیه و تدوین شده است .

درباره‌ی فرهاد غلامی

متخصص سئو ، مترجم و تولید کننده محتوا

حتما ببینید

راههای تقویت اسپرم در مردان راههای تقویت اسپرم در مردان 266816 310x165

راههای تقویت اسپرم در مردان

راههای تقویت اسپرم در مردان راههای تقویت اسپرم در مردان ترک سیگار باعث تقویت اسپرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *