خانه / زناشویی / واژینیسموس چیست؟
واژینیسموس واژینیسموس چیست؟ 66 800x321 660x321

واژینیسموس چیست؟

بیماری واژینیسموس چیست؟

 

واژینیسموس واژینیسموس واژینیسموس چیست؟ c5b87c4713ee79917c41ed330a1d2ccb

یک بیماری زنانه به معنی عدم موفقیت دخول در حین یک رابطه ی جنسی که در اولین رابطه با همسرایجاد میشود ، و ممکن است چندین سال از ازدواج زوجین بگذرد اما نتوانند که رابطه ی جنسی کاملی را تجربه کنند و زن بصورت باکره باقی بماند .
این بیماری وضعیتی است که در زنان دیده میشود که به علت انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه التهابی دستگاه تناسلی است . این امر میتواند سبب انقباض غیرارادی در عضلات تحتانی و سایر عضلات لگن و شکم شود ، بطوریکه این سفت شدن ممکن است چنان محدودیتی را ایجاد کند که دهانه ی واژن کاملا بسته میشود . هم چنین گاهی با تعریق و تند شدن ضربان قلب و استرس های روانی همراه است ، و در نتیجه رابطه ی جنسی و دخول امکان پذیر نمی شود.
انواع واژینیسموس
واژینیسموس به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم میشود .
واژینیسموس اولیه در زنانی رخ می دهد که تا کنون هیچ رابطه ی جنسی را برقرار نکرده اند و در همان اولین رابطه دچار این حالت می شوند . در این حالت ممکن است چندین سال از ازدواج بگذرد اما نتوانند رابطه ایی کامل را برقرار کنند که به این حالت ازدواج به وصال نرسیده گفته میشود .
واژینیسموس ثانویه در زنانی رخ می دهد که قبلا در برقراری ارتباط جنسی با همسر هیچ مشکلی نداشته اند ، اما اکنون  به دلایلی دچار انقباض غیرارداری می شوند .

پیشگیری‌
معاینه‌ لگن‌ به‌ وسیله‌ یک‌ پزشک‌ و مشاوره‌ قبل‌ از شروع‌ فعالیت‌ جنسی‌
عواقب‌ مورد انتظار
در صورتی‌ که‌ علت‌ زمینه‌ای‌ را بتوان‌ علاج‌ کرد یا از طریق‌ درمان‌ طبی‌ یا مشاوره‌ روانی‌ بتوان‌ یک‌ روش‌ برای‌ کنار آمدن‌ ابداع‌ کرد، قابل‌ علاج‌ است‌.
عوارض‌ احتمالی‌
ترومای‌ روانی‌ به‌ خاطر احساس‌ گناه‌، اضطراب‌، کاهش‌ اعتماد به‌ نفس‌ و احساس‌ بی‌کفایتی‌ یا مشکلات‌ بین‌فردی‌ در نتیجه‌ این‌ اختلال‌

علت واژینیسموس

علت واژینیسموس را به چند دسته تقسیم میکنند:
ترس :
ترس از آسیب اعضای لگنی ، ناحیه تناسلی یا پارگی و خونریزی در بافت های بدن ، ترس از باردار شدن ، تجربه ی ناخوشایند قبلی ، یا افرادی که قبلا مورد سوء استفاده ی جنسی قرار گرفته اند . هم چنین گاهی افراد با دیدن فیلم هایی که صحنه های خشونت آمیز جنسی داشته یا با مشاهده ی منظره واقعی ار تجاوز جنسی ، از لحاظ روانی دچار اضطراب شدید می شوند . گاهی اموزش ناکافی در مورد ارتباط جنسی و یا اگاهی های نادرست و غلط باعث مبهم بودن این مسئله برای افراد شده و واژینیسموس رخ میدهد .
ترس ممکن است آگاهانه باشد یعنی فرد بداند که نسبت به این موضوع ترس دارد ، در حالی که برخی افراد بصورت ناخوداگاه ترس دارند ، یعنی این افراد تمایل به برقراری ارتباط جنسی دارند اما به طور ناخوداگاه دچار انقباض غیر ارادی می شوند.
عوامل  اناتومیک :
به ناهنجاری های موجود در سیستم تاسلی شامل کوتاه بودن واژن و یا عدم وجود واژن در برخی ازاختلالات ژنتیکی می باشد .
خشکی واژن :
یکی از علت های واژینیسموس ثانویه می باشد . بیماری هایی مانند آندومتریوز ( وجود غدد آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از اندومتر و عضله ی رحم مانند شکم ، تخمدان و .. ) که اولین نشانه ی این بیماری درد لگنی است ،  زنانی که به تازگی زایمان کرده اند ، زنان یائسه و یا زنان در هول و حوش یائسگی به علت افت هورمون استروژن و در کل تغییرات هورمونی در تمام حالات دچار خشکی واژن می شوند ، که در هنگام دخول درد بسیار شدید و خونریزی به همراه دارد و این رویداد باعث ایجاد واژینیسموس می شود.

داروها
معمولاً برای‌ واژینیسموس‌ دارو لازم‌ نیست‌ ولی‌ خواب‌آورها یا آرام‌بخش‌های‌ خفیف‌ ممکن‌ است‌ به‌ مدت‌ کوتاه‌ تجویز شوند.
فعالیت‌
محدودیتی‌ وجود ندارد.
رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد.
در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید
اگر خود یا عضوی‌ از خانواده‌تان‌ علایم‌ واژینیسموس‌ را داشته‌ باشید.
اگر علی‌رغم‌ درمان‌ پس‌ از ۳ هفته‌ علایم‌ بهبود نیابند.

درمان :
واژینیسموس کاملا قابل درمان است و نتیجه طبیعی درمان این بیماری بهبودی کامل است. درمان موفقیت آمیز این بیماری به دارو ، عمل جراحی ، هیپنوتیزم و یا هرگونه تکنیک پیچیده ی دیگر نیاز ندارد .همچنین استفاده ازداروهای شل کننده ی عضلانی و مصرف انواع ویتامین ها باعث حل مشکل نمی شود .
همکاری همسران برای درمان این بیماری نقش بسزایی دارد ، و با انجام مشاوره و اصلاح تصویر سازی ذهنی غلط این افراد و هم چنین اطمینان از عدم وجود مشکل آناتومیکی و بیماری ثانویه اقدام به درمان این بیماران میکنیم .

درباره‌ی مدیریت

حتما ببینید

علل پزشکی بادار نشدن چیست ؟ علل پزشکی بادار نشدن علل پزشکی بادار نشدن چیست ؟ 7 310x165

علل پزشکی بادار نشدن چیست ؟

اگر مقاله ی پیشین مجله اینترنتی ازدواج در مورد ، دلایل عدم بارداری در زوج …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *